Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek zaś zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje co niemiara kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna produkcja odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami zaś recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu historia w BBC News… rejestr ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnimi czasy (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze otoczenie oraz eksplorować docenić znaczenie człowieka natomiast jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są bez ustanku w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, ażeby zniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów zaś zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, kto przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu zamienić różne niezrównoważone a kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tej chwili odkąd jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, oraz okazały się tanie a przyjazne dla środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, natomiast jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości zaś integralności strukturalnej, i plus umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – może istnieć ponownie wykorzystana albo poddana recyklingowi w układy odkąd potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość zaś sztywność – zdolność aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, ażeby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie i przemysłowych operacjach nawijania. W związki odkąd zastosowania oraz funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie oraz tuby mogą istnieć zaprojektowane tak, ażeby uzyskać http://www.kacperek.eu żądany rozmiar, hart zaś jedność gwoli wielu zastosowań przemysłowych a budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku stosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że moc papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z powodu niezmiernie wydajnej natomiast pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy w tym momencie w stanie przetwarzać tekturowe tuby, które są nie bez przyczyny zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność zaś wytrzymałość strukturalną, które spełniają wymagania a pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu aplikacja w projektowaniu tymczasowych względnie półtrwałych konstrukcji, takich jak przestrzenie wystawiennicze i rozrywkowe, domy, schroniska, tudzież nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są i tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów oraz podobnych konstrukcji.

Chociaż w tej chwili dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na możliwość ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów a rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co może umożliwić budowę tanich a zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zadowolić światowe zapotrzebowanie na tanie budowlanka mieszkaniowe tudzież konstrukcje.

Related Posts