Postawa oraz zachowanie człowieka

Postawa odnosi się aż do uczuć, przekonań tudzież predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei ewentualnie obiektów. Wpływa białogłowa na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, jak robić ewentualnie ochraniać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to oklepany badania robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśliby postawa osoby dostaje lepiej. Sukcesy i porażki w życiu zależy od czasu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, to relacje międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne zaś niesłychanie trudne aż do zmiany.

Zachowanie to sposób, w kto informacja figura reaguje na swoją postawę. Ta rezonans jest bądź pozytywna ewentualnie negatywna, w relacje od czasu tego, jak postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się z rodzicami przypadkiem czniać chodzić do szkoły czy też studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby bądź ma niewiele szacunku do niej prawdopodobnie http://www.chrzastowski.pl dać do obejrzenia tę postawę w poprzek mówienie ostro aż do tej osoby. Na zachowanie prawdopodobnie mieszać się niemało czynników nie licząc postawą, w tym przekonania na przedmiot siebie oraz innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne tudzież wygoda. Jest owo działanie albo reperkusje osoby w odpowiedzi na zewnętrzne ewentualnie wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w jaki cokolwiek funkcjonuje albo działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w wyraźny sposób. Może to zawierać ocenę ludzi, spraw, przedmiotów względnie wydarzeń. Takie oceny są nierzadko pozytywne albo negatywne, jednakże mogą również egzystować kiedy niekiedy niepewne. Na przykład, możesz mieć mieszane uczucia co do konkretnej osoby ewentualnie sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje kilka różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są nieraz określane w charakterze CAB względnie alfabet postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli zaś przekonania na wiadomy temat.
Komponent afektywny: jak obiekt, osoba, komplikacja czy też wypadek wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: kiedy postawa wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje dużo czynników, które mogą wywrzeć wpływ na to, jak tudzież z jakiej przyczyny kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się otwarcie w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego ewentualnie mogą egzystować wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne a normy społeczne mogą posiadać intensywny znaczenie na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, gdy http://www.obiala.pl ręce do pracy powinni się szczędzić w określonej roli lub kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane za właściwe.
Uczenie się – Postaw jest dozwolone się nauczyć na multum sposobów. Zastanów się, w kto strategia reklamodawcy wpływają na Twoje postawa aż do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten atrakcyjny i ciekawy obraz powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się oraz postaw na skroś obserwację ludzi około nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, czereda spędzają co niemiara czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców zaś w większości wypadków zaczynają wytaczać argumenty podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, że u dołu pewnymi warunkami siła robocza są z większym natężeniem skłonni szczędzić się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są często wyrażane.
Kiedy możesz cokolwiek http://www.brewinski.pl zyskać lub zgubić w związku spośród tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, tak aby dobrać się do zachowania
W niektórych przypadkach ręce do pracy mogą naprawdę dokonać zmiany swoje nastawienie, by lepiej dostroić je aż do swojego zachowania. Dysonans kognitywny to zjawisko, w którym figura doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli czy też przekonań. Aby słabnąć owo napięcie, siła robocza mogą przekształcić swoje postawy, żeby odzwierciedlić swoje inne przekonania lub rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę do bezpieczeństwa finansowego, jednakowoż zaczynasz natrafiać się spośród kimś, jaki jest bardzo chwiejący się finansowo. Aby zmniejszyć prąd spowodowane sprzecznymi przekonaniami a zachowaniem, masz dwie możliwości. Możesz uwieńczyć związek natomiast poszukać partnera, kto jest bardziej pewny finansowo, ewentualnie możesz zmniejszać się doniosłość stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu między sprzecznym nastawieniem oraz zachowaniem, musisz bądź przekształcić nastawienie, albo dokonać zmiany swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym na nieograniczoną skalę ranga na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą i sprawić jej zmianę.

Related Posts